Atmosferski bojleri

Atmosferski bojleri
..pripadaju plinskim uređajima vrste B.
Takvi uređaji koriste zrak za izgaranje iz prostorije smještaja, a dimni plinovi iz njih odvode se izvan objekta, najčešće kroz “klasični” dimnjak. Takvi uređaji su, npr. plinski atmosferski bojler ili plinska sobna peć. Često se nazivaju i plinskim uređajima ovisnima o zraku u prostoriji ili atmosferskim plinskim uređajima.
To su ujedno u primjeni i najopasniji plinski uređaji jer postoji mogućnost povrata dimnih plinova iz sustava za odvod dimnih plinova u prostorije u kojima borave ljudi i trovanja ugljičnim monoksidom.

Kada se radi o atmosferskim bojlerima, važno je napomenuti da su oni često prisutni u starijim domaćinstvima i objektima gdje nije provedena modernizacija grijanja. Njihova jednostavna konstrukcija i relativno niska cijena čine ih privlačnim izborom za neka kućanstva, ali istovremeno i izvorom potencijalnih rizika.
Osim rizika od trovanja ugljičnim monoksidom, plinski atmosferski bojleri mogu biti osjetljivi na vanjske uvjete poput jakog vjetra ili niskih temperatura, što može utjecati na njihovu učinkovitost i sigurnost. Stoga je važno osigurati redovito održavanje i provjeru ispravnosti ovih uređaja, posebno prije početka sezone grijanja.
U slučaju da se primijete bilo kakvi neobični mirisi ili dimni signali iz dimnjaka, odmah treba reagirati i pozvati stručnjaka za plinske uređaje. Prevencija je ključna, pa se preporučuje instalacija detektora ugljičnog monoksida u blizini plinskih uređaja, kako bi se na vrijeme detektirala prisutnost ovog opasnog plina.
U moderniziranim sustavima grijanja, sve se više prelazi na alternativne izvore energije poput solarnih panela, toplinskih pumpi ili drugih obnovljivih izvora. Ovi sustavi obično imaju manje rizika od trovanja plinovima i često su energetski učinkovitiji, što doprinosi smanjenju negativnih utjecaja na okoliš i povećanju sigurnosti stanovanja.

Zamjenite atmosferski bojler kondenzacijskim
Atmosferski bojleri koriste zrak iz prostorije u kojoj su smješteni za izgaranje i rad treba obratiti posebnu pozornost na to da rad kuhinjskih napa pa čak i ventilatora i u bilo kojoj drugoj prostoriji u stanu vrlo negativno utječe na rad takvih uređaja.
Zbog toga se mora onemogućiti istodoban rad takvih plinskih uređaja, kuhinjskih napa i ventilatora.
Zamjenom atmosferskog bojlera kondenzacijskim, moguće je poboljšati energetsku učinkovitost sustava grijanja i istovremeno smanjiti rizike od trovanja plinovima.
Kondenzacijski kotlovi koriste naprednije tehnologije za iskorištavanje energije iz dimnih plinova, što rezultira manjim gubicima i većom učinkovitošću.
Također, ovi moderni uređaji često imaju ugrađene senzore za detekciju prisutnosti ugljičnog monoksida, pružajući dodatnu sigurnost domaćinstvu.